Highest rated films

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marona's Fantastic Tale

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • The Killing

    ★★★★½

  • The Plague Dogs

    ★★★★½

  • Jimi Plays Monterey

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 183 Films watched
  • 15.2 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

If Beale Street Could Talk

Jan 1

Last Film

Parasite

Dec 30

Genres, countries & languages

Thriller
80 films
Drama
67 films
Action
45 films
Adventure
43 films
Crime
41 films
Comedy
38 films
Horror
38 films
Mystery
27 films
Sci Fi
18 films
Documentary
16 films
USA
138 films
UK
41 films
France
11 films
Hong Kong
8 films
Germany
8 films
Canada
7 films
Poland
4 films
Japan
3 films
South Korea
3 films
Australia
2 films
English
160 films
French
7 films
Cantonese
5 films
Japanese
2 films
Korean
2 films
Polish
1 film
Arabic
1 film
Russian
1 film
Chinese
1 film
Czech
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rob’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★

Modern fandom is little more than ravenous consumerism, and more than any other Star Wars movie, The Rise of Skywalker’s blockbuster maximalism is calibrated with this in mind. When I rewatched The Force Awakens and The Last Jedi the night before, it felt mostly like homework, and trying to summon…

More reviews

Rob’s most liked list

The War of the Worlds
The Leopard Man
Color Me Blood Red

Robtober 2019

Every October, I put together a big schedule of horror films, most of which I haven’t seen before. Learn more.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

God's Not Dead
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Battle for Brooklyn
Average weighted rating:

3.4

Films Rob watched in 2019

  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Black Narcissus
  • Not Wanted
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Knives Out
  • Fear and Desire
  • The Killing
  • Killer's Kiss
  • The Irishman
  • Chronopolis
  • Rumble in the Bronx
  • Come and See
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Jojo Rabbit
  • Enter the Dragon
  • Klute
  • The Conversation
  • Blow Out
  • Neighbors
  • The Seventh Victim
  • Session 9
  • Bones
  • Slumber Party Massacre II
  • Cube
  • Centipede Horror
  • Young Frankenstein
  • The Cremator
  • The Lighthouse
  • New Nightmare
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Witchfinder General
  • Lake Mungo
  • Cure
  • Repo Man
  • Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Gruesome Twosome
  • Color Me Blood Red
  • The Leopard Man
  • The War of the Worlds
  • Away
  • Tux and Fanny
  • Animation Outlaws
  • I Lost My Body
  • Marona's Fantastic Tale
  • Ruby
  • Sabotage
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Unbelievable
  • Behind the Curve
  • Vendetta
  • The Crush
  • Cop Car
  • Burn After Reading
  • Good Boys
  • The Triplets of Belleville
  • Ready or Not
  • Invader Zim: Enter the Florpus
  • F for Fake
  • American Gigolo
  • Jackie Brown
  • Reservoir Dogs
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The War Room
  • Happy Death Day 2U
  • Babylon
  • Jimi Plays Monterey
  • Shake! Otis at Monterey
  • Odd Man Out
  • On Dangerous Ground
  • Point Break
  • Minority Report
  • The Plague Dogs
  • Watership Down
  • Personal Velocity
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Girlfriends
  • The Dead Don't Die
  • Under the Silver Lake
  • The Butterfly Effect
  • Picnic at Hanging Rock
  • Midsommar
  • The 'Burbs
  • Toy Story 4
  • Memories of Murder
  • Insomnia
  • The Glass Key
  • Brick
  • Zodiac
  • Following
  • Memento
  • School of Rock
  • The Wicker Man
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • Booksmart
  • Suburbia
  • Experiment in Terror
  • Titicut Follies
  • Murder by Contract
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • The Lineup
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • The Burglar
  • Nightfall
  • Pushover
  • Human Desire
  • Final Destination
  • Drive a Crooked Road
  • Spectre
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • High Life
  • Die Another Day
  • So Dark the Night
  • The World Is Not Enough
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Tomorrow Never Dies
  • My Name Is Julia Ross
  • GoldenEye
  • Licence to Kill
  • The Living Daylights
  • A View to a Kill
  • Never Say Never Again
  • The Big Heat
  • Octopussy
  • For Your Eyes Only
  • Frat House
  • Deliverance
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • The Man with the Golden Gun
  • Live and Let Die
  • Diamonds Are Forever
  • On Her Majesty's Secret Service
  • You Only Live Twice
  • Thunderball
  • Turn It Around: The Story of East Bay Punk
  • Us
  • Goldfinger
  • From Russia with Love
  • Greta
  • Dr. No
  • Strangers on a Train
  • The Legend of Drunken Master
  • Of Fathers and Sons
  • Wolf Guy
  • The Innocents
  • Sudden Fear
  • 21 Jump Street
  • The Lego Movie
  • Faces Places
  • The Cleanse
  • Miller's Crossing
  • A Fish Called Wanda
  • Cold War
  • Police Story 2
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Police Story
  • Generation Wealth
  • The General
  • Battle for Brooklyn
  • The Faculty
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • UHF
  • God's Not Dead: A Light in Darkness
  • God's Not Dead 2
  • God's Not Dead
  • If Beale Street Could Talk

World map

Highly rated films Rob is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Invisible Life

Highly rated with Rob’s friends Patron

  • Parasite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Knives Out
  • Roma
  • Toy Story 4
  • Booksmart
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Lighthouse
  • The Irishman
  • Avengers: Endgame
  • Free Solo
  • Marriage Story
  • Jojo Rabbit
  • Spider-Man: Far From Home
  • Shazam!
  • Us
  • High Life
  • Ad Astra
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • A Star Is Born
  • Midsommar
  • Fyre
  • Captain Marvel
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Joker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more