Sort by

Robert McDonald has logged 157 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baghead

Baghead

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Antibirth

Antibirth

2016
×
Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
30
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry