Rocco has logged 350 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bernie & Ernie

Bernie & Ernie

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Free Spirits

Free Spirits

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Matador

The Matador

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Corky Romano

Corky Romano

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Guru of Go

Guru of Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Survive and Advance

Survive and Advance

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks

Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elway To Marino

Elway To Marino

2013
×
★★
Edit this entry  
21
Mudbloods

Mudbloods

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Matador's Mistress

A Matador's Mistress

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
Edit this entry  
17
Playing for the Mob

Playing for the Mob

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Requiem For The Big East

Requiem For The Big East

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Print the Legend

Print the Legend

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
When the Garden Was Eden

When the Garden Was Eden

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★
Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★
Edit this entry