Sort by

Billy has logged 203 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
At The End Of The Day (It's Not That Funny)

At The End Of The Day (It's Not That Funny)

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Windfall

Windfall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry