Sort by

Jesse has logged 359 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1949
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry