Sort by

Jesse has logged 432 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mystery Team

Mystery Team

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fatale

Fatale

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
All My Life

All My Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lawyer Man

Lawyer Man

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry