RSS feed for Brian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Quest

The Quest

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
WWE Survivor Series 1990

WWE Survivor Series 1990

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Chapter: Walking Tall

Final Chapter: Walking Tall

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Walking Tall Part II

Walking Tall Part II

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Principal

The Principal

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Home

Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dutch

Dutch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joe Dirt 2: Beautiful Loser

Joe Dirt 2: Beautiful Loser

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return to Macon County

Return to Macon County

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry