RSS feed for Brian
  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★½

    1 1/2 stars

    Awful remake. No mystery and no imagination needed for this one. Like the Halloween remake, this remake of the 1974 has an over-explained backstory. However, while the backstory for the Halloween remake was cliche the problem with this remake is that the backstory is just downright stupid. You can't say too much without giving away a "twist" but its just stupid. Not needed. There is nothing scary here. A lot of pointless gore, cliche stereotypical type of…

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I watched the remake last night for the first time since it first hit cable.

    Not so great. I have the same issues that I had with it back in 2009.

    I know that movies today are mostly made for movie goers that expects rapid fire developments, but this movie is just too flashy and high budgeted. There is too much self-awareness at play here and so much feels forced. Even the big boobs feels forced. I mean, it doesn't…

  • The Burning

    The Burning

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I finally got around to buying and watching this film.

    This film has a pretty strong reputations among the slasher/horror fans and I came away pretty entertained with what I saw. Is it better than Halloween, Friday the 13th or Black Christmas? No.

    It probably does have the best gore of the bunch, and the lack of the cliche "final girl" is refreshing in some ways. In fact, there really isn't any final girl or guy since so many potential…

  • The Blob

    The Blob

    ★★★½

    The original Blob.

    If you've never seen this movie you might want to lower your expectations abit. The film isn't bad... It's very fun if you grew up with it ,or if you can sort of put yourself in a 1950's mindset because this isn't a gore fest, and the atmosphere is only ok. The acting is ok in a 1950's B movie kind of way.

    This was Steve McQueen's first major acting gig and he was sort of wooden…

  • Happy Birthday to Me

    Happy Birthday to Me

    ★★½

    This film is a mixed bag.

    On one hand, the writers put more effort into the "story" than most writers do when it comes to slashers. The kills are fairly creative and I was thrown off for most of the movie. It was fairly unpredictable.

    On the other hand, the film is simply too long for a slasher. Most of the characters are annoying, and you can tell that poor Glenn Ford was embarrassed about being in this film. The…

  • Tommy Boy

    Tommy Boy

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Tommy Boy is one of the most popular comedies of the 1990's for a reason. It's funny from start to finish.

    The plot is pretty simple... An idiot fat guy name Tommy (Chris Farley) must go out on the road and save the Brake factory after his father dies abruptly. Since Tommy (Chris Farley) hasn't succeeded at anything in his life he brings along his father's prissy right hand man Richard (David Spade) to do all the hard stuff.

    Naturally…

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pretty damn solid movie. It's a little slow at the start, but I think it would work well as a double feature with either Titanic or Captain Phillips.

    Nothing is really said about the aftermath or the harm this caused the environment. It's mostly about a tribute to a bunch of hardworking people who had their hands tied by corporate penny pinchers that valued profit over safety and human lives.

    The acting is mostly solid, and the characters are what…

  • The Quest

    The Quest

    ★★½

    This is where JCVD started to lose me.

    *sigh* There really isn't a lot to be said. Anyone that has seen this movie quickly realized that it's a more polished but toned down Bloodsport (not as much violence) that fails to generate any real intensity. The most amusing thing about the film is Roger Moore's performance (and I'm not a big fan of him at all) and that is about it.

    I suppose that it's watchable, but its easy to…

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    I believe this is the first time I've ever seen it. I bought the 2 disc version last week from Amazon and it has both the colored and the B&W version. I made sure to watch the B&W version and I really regret putting it off for so long. I figured it would be too cheesy and sentimental, but it is dark at times and the ending is great. Sure, Stewart is great at doing his aww shucks thing, but…

  • Predator

    Predator

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Predator has always been a favorite. I first saw it in late 1987 when it hit VHS. My older brother bought it and some of his friends and I watched it that very night. I was only 6, but I remember enjoying it even at that young age.

    It still holds up as one the best action films nearly 30 years later. But is it really an action film, or is it horror? I've kind of gone back and forth…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    Yeah... I made the mistake of finally watching this one.

    I'm going to say that the Nightmare on Elm Street franchise is probably the best horror franchise. The best in the series (The original and Dream Warriors) are some of the best horror movies ever. Even the lesser entries (with the exception of Freddy's Dead and the remake) usually have some interesting things going on in them.

    The remake is mostly a failure. Having watched it, I can see how…

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★★½

    This is one of those movies where you don't want to say too much because it might spoil the film for those that haven't seen it.

    I'll just say that I don't see how this is a sequel to the 2008 Cloverfield. However, The performances are great, but the twists and turns are not all that surprising. But it really doesn't ruin in the film as the Claustrophobia is still strong with this one. It's a solid thriller, but I…