RSS feed for Brian
  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Boy, they don't make them like this anymore. The movie seems to have a simple plot:

    A magazine photographer, housebound on account of a broken leg, becomes voyeur to the apartment building facing his rear window for lack of anything to do. Soon, he draws his visiting girlfriend in on the thrill and eventually they witness a murder in progress that gets them into hot water.

    The plot is simple, and the suspense still works in places even though the…

  • Sweet Home Alabama

    Sweet Home Alabama

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pure shit.

    Renee is the country girl that went North for a big career in New York City only to return home to finalize a divorce from her hick husband from her youth. Naturally, the hick doesn't take so kindly to his wife marrying a Yankee. Only she figures out that you can take the girl out of the south, but you can't take the south out of the girl.

    For the next hour we get a movie that goes…

  • The Big Country

    The Big Country

    ★★★★

    Epic western that stars Gregory Peck as an easterner that moves west to marry his bratty wife. He ends up walking in the middle of a feud about water rights that is being fought between rich rancher Maj. Henry Terrill (Charles Bickford) and mean as a snake Rufus Hannassey (Burl Ives). Charlton Heston supports as the foreman that also wants the bratty daughter of Henry Terrill.

    The feelings of the characters are pretty transparent from early on, but it's still…

  • Burnt Offerings

    Burnt Offerings

    ★★★½

    Man... Stephen King really took from this novel/film when he wrote The Shining.

    Burnt Offerings is the story of a family (Oliver Reed as the Father and Karen Black as the wife) that rents a big old house for the summer. Creepy things happen and the house seems to suck the life out of the family.

    The material will come off as very cliche in 2016. The pacing is very methodical, and the twists are not all that hard to…

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Mixed bag.

    The film is basically The Hills Have Eyes in a western setting. The cast is really good for such a low budget movie. How did they get guys like Russell, Jenkins and Matthew Fox with such a low budget? It was nice seeing Sid Haig here, and David Arquette is surprising good in his role. Westerns often have offbeat characters with a goofball charm and so I guess that is why Arquette actually works.

    Anyway, the film is…

  • RoboCop 2

    RoboCop 2

    ★★½

    Not quite as good as the original.

    The film feels nearly as juvenile, but it doesn't really hit on any big points to justify obviousness. The story picks up where the original left off, and the first 15 minutes are fine enough. We get the loose end with his family life tied up, but the movie simply has no place to go after that. The "evil drug" stuff is nonsense, and it leaves this movie feeling more dated than the…

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The year 1987 as a pretty solid year for films and RoboCop is one of the reasons why. it is exceeding violent and over the top, but it's so effective that I simply do not care. I still find Murphy's death to be extremely disturbing after all of these years. It's almost as disturbing as the heartless corporation that helped RoboCop exist in the first place.

    It might not be subtle, and it might not reach the heights of Die…

  • WWE Survivor Series 1990

    WWE Survivor Series 1990

    ★★★

    I've always been a fan of the concept of the Survivor Series. The 4 on 4 or 5 on 5 tag team matches. The Survivor Series 1990 was next to last Survivor Series before the WWF decided to mix it on in 1992.

    The big gimmick for this event was that a big egg was waiting to hatch. The big reveal turned out to be the worst part of the show (and one of the worst moments in WWF/WWE history…

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Dream Warriors was probably the best sequel in the series and it's no surprise that The Dream Master attempted to repeat it's success. However, this film failed....

    Sure, it starts off fine as we pick up where the last film left off. Kristen is once again feeling that Freddy is coming back to get her and her other two surviving friends Kincaid (Yeah, the black guy actually lived) and Joey. They don't heed her warnings and they get easily killed…

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★

    This is solid 80's entertainment.

    While Freddy's Revenge had some good idea's and a solid atmosphere, it is Dream Warriors that puts new life into this series. Gone is the gay subtext and creepy atmosphere which is replaced by a huge upgrade in special effects and a really awesome cast of old and new. It's a heavy dose of surreal fantasy and was the direction to take. Another effort to make this film even a slightest bit down to earth…

  • Final Chapter: Walking Tall

    Final Chapter: Walking Tall

    ★½

    This 3rd chapter is the worst of the Walking Tall films. It feels more like they just wanted to conclude the film to match up with how Pusser died and the rest of the movie is just filler. Pusser fails to get re-elected because people have gotten tired of his boorish ways and are more open to his more "by the book" liberal replacement.

    Pusser doesn't know what to do with the rest of his life after being Sheriff and…

  • Walking Tall Part II

    Walking Tall Part II

    ★★

    Bo Svenson does a fine job as Buford Pusser, but his performance is not as inspired as Joe Don Baker's was. The movie is nowhere near as good either... The supporting performances are mostly wooden, and Buford has almost no hand to hand combat in this film. It's almost like he forgot how to fight or something.

    In the original there were some consequences for his efforts for revenge after he was beaten and left for dead. Here, there is…