Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Things

The Little Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry