Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

2023
×
★★★
Edit this entry  
28
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tell Your Children

Tell Your Children

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★
Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry