Sort by

Rod has logged 291 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Past

The Past

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry