Rod has logged 26 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ironweed

Ironweed

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alexandra's Project

Alexandra's Project

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry