Sort by

Rod has logged 413 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
Edit this entry  
22
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Climates

Climates

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jack and the Cuckoo-Clock Heart

Jack and the Cuckoo-Clock Heart

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minuscule: Valley of the Lost Ants

Minuscule: Valley of the Lost Ants

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Mule

The Mule

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Like a thief in the night

Like a thief in the night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gratified

Gratified

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Ideas

Good Ideas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where Is My Friend?

Where Is My Friend?

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry