RSS feed for Rod

Rod has logged 35 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The King Is Dead!

The King Is Dead!

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Love You Too

I Love You Too

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Interview

The Interview

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rhino Season

Rhino Season

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Torn

Torn

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry