Rod has logged 38 entries for films during June 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hamoon

Hamoon

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Willow Tree

The Willow Tree

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Song of Sparrows

The Song of Sparrows

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blackboards

Blackboards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Offside

Offside

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Read the review Edit this entry  
16
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cyclist

The Cyclist

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry