Sort by

Rod has logged 293 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hunger

Hunger

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Club

The Club

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldstone

Goldstone

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Demon

Demon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
Edit this entry  
27
A Rose Reborn

A Rose Reborn

2014
×
Edit this entry  
27
Judgement

Judgement

1999
×
Edit this entry  
27
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry