RSS feed for Roebucan
  • Satanic Panic

    Satanic Panic

    ★★★

    A very fun satanic horror flick. Dialog and performances really set this film ahead.

  • Candyman: Farewell to the Flesh

    Candyman: Farewell to the Flesh

    ★★

    This is in fact a movie that exists.

  • Deep Sea Monster Raiga

    Deep Sea Monster Raiga

    ★★★

    A fun homage to classic kaiju films of yore.

  • The People Under the Stairs

    The People Under the Stairs

    ★★★★

    This movie is insane and I LOVE IT!

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★★

    A film rife with complex topics and it does not always nail race perfectly but it is just so damn beautiful. Perhaps the best looking horror film of the 90s.

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★★

    CD cenobite for life.

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★½

    Zombieland 2 is fine. It's a wait until home video, nothing to do on a sunday level of fine. Few good jokes, decent action, but the new characters asides from Rosario Dawson are colossal duds.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★★

    Drastically underrated in Carpenter's filmography.

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    The Thing never ceases to delight.

  • Christine

    Christine

    ★★★★

    A Carpenter classic. An absolute blast to watch.

  • Trick

    Trick

    ★★★

    Look I really wasn't expecting much, but this is a pretty straightforward and enjoyable Slasher. The killer doesn't leave a huge impression but everything around him is solid. Tom Atkins still has it!

  • 3 from Hell

    3 from Hell

    ★★★

    It's surprising how Zombie has seemingly matured as a filmmaker. This is surprisingly reatrained compared to the prior outings with the Firefly family. Plus it has dudes in luchadore masks.