giovanna has logged 262 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hunky Dory

Hunky Dory

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The White Queen

The White Queen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thirteen

Thirteen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citadel

Citadel

2012
×
Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
November Criminals

November Criminals

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jonathan

Jonathan

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★½
Edit this entry  
09
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry