• Nobody

    Nobody

    ★★★½

    This feels like a movie where every dad in the world would say “I would’ve done that too”

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    HWJEKQJSKANSJSKKSHSJAJA The Ready or Not directors were freaking perfect for this

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★

    Like there’s some good concepts here, but sheesh… The original matrix like spearheaded new tech for movies. The martial arts and balance with firefights was revolutionary, so it’s disappointing that there’s some wack ass bland CGI and martial arts in this. It’s not the worst movie ever ….. I’m not mad I’m just sad.

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★½

    Love the vibes of the show, Florence Pugh and Hailee Stienfeld are great and I really want them to be in more MCU stuff. This show is poorly written though. Some of the characters aren’t that interesting and all the plot threads are loosely and quickly created then tied up with no real resolution. My biggest problem is the Finale and how they did my man Kingpin dirty. I’m a HUGE Daredevil Netflix fan, so seeing what they did with…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Spiderman is a huge reason why I love movies so much. This feels like it’s a culmination of everything great about the character from the past two decades. I saw the originals in theaters with my family as a kid and seeing it with them now is something else. 
    ABSOLUTELY STUNNED…AHHHHHHHHHHHHH 
    It takes the top MCU movie spot.  

    Also where this is left off.. **Chefs kiss for the future of this spiderman

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Florence Pugh AND Hailee Steinfeld…. Takeover the MCU
    Also the costume designer on this show needs a RAISE

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

    It’s more of the same. Rewatching it, it’s not as good as I remember, but it’s still better than the others and on par with the last one.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    Could probably do a little less iron man, but it’s a perfect restart for the character.

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★½

    We were robbbed pt. ll This dude pours his heart and soul into this and Sony gonna sit here with a straight face and say nah? Pshhhhh

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★

    I think Andrew is the best spidey outta the three of em, but this is just the first one rehashed. We were robbed.

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★

    Ruined probably 6 years of my childhood.

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★½

    Doing a rewatch for no way home. The origin story is a slog but nails everything else. William Dafoe is something else man.