Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Little Boxes

Little Boxes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Just Jim

Just Jim

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pedal the World

Pedal the World

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sun Dogs

Sun Dogs

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Singles

Singles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Minimalists: Less Is Now

The Minimalists: Less Is Now

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loose Corner

Loose Corner

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chronically Metropolitan

Chronically Metropolitan

2016
×
Edit this entry  
10
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters of the World

Shoplifters of the World

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
06
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girlfriend's Day

Girlfriend's Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Mute

Mute

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★½
Edit this entry