Highest rated films

  • Zombieland

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★½

  • Thirst

    ★★★★½

  • Mother

    ★★★★

  • Terminator Salvation

    ★★★★

  • His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

    ★★★★

  • Himalaya, Where the Wind Dwells

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Frost/Nixon

    ★★★★★

  • Battlestar Galactica

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★½

  • The Wrestler

    ★★★★½

  • Face/Off

    ★★★★½

  • The Mist

    ★★★★½

  • Con Air

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Frost/Nixon

Jan 10

Last Film

Waiting Alone

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Thriller
24 films
Action
21 films
Drama
21 films
Horror
15 films
Sci Fi
13 films
Crime
11 films
Adventure
9 films
Romance
3 films
Fantasy
3 films
Comedy
2 films
USA
35 films
South Korea
6 films
Hong Kong
5 films
UK
4 films
Germany
3 films
China
3 films
Japan
2 films
Thailand
2 films
Italy
1 film
Canada
1 film
English
42 films
Chinese
8 films
Spanish
8 films
Korean
6 films
French
5 films
Cantonese
4 films
Thai
3 films
Italian
2 films
German
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Speed 2: Cruise Control
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

My Friend & His Wife
Average weighted rating:

3.2

Films Roman watched in 2009

  • Waiting Alone
  • Himalaya, Where the Wind Dwells
  • Thirst
  • Zombieland
  • Mother
  • Phantasm
  • Enemy Mine
  • Speed 2: Cruise Control
  • Alive in Joburg
  • SPL: Kill Zone
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • My Friend & His Wife
  • Collateral
  • The Kingdom
  • Predator
  • The Hitcher
  • Alien Resurrection
  • Die Hard 2
  • Terminator Salvation
  • A World Without Thieves
  • Star Trek
  • Alien
  • Star Wars
  • Sin City
  • Casablanca
  • The Silence of the Lambs
  • Born to Defence
  • Epitaph
  • Seven Samurai
  • Ong Bak 2
  • Prison Break
  • The Doll Master
  • Face/Off
  • Con Air
  • Confession of Pain
  • The Protector
  • The Abyss
  • His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th
  • Michael Clayton
  • Splinter
  • Rachel Getting Married
  • Infernal Affairs
  • Final Fantasy: The Spirits Within
  • Night of the Living Dead
  • The Mist
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Hostel
  • Frozen River
  • The Wrestler
  • Battlestar Galactica
  • Frost/Nixon

World Map

Highly rated films Roman is yet to see

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky Are Stars
  • About Elly
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon
  • Emma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more