Highest rated films

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★★

  • True Lies

    ★★★★★

  • Rocky II

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 171 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Hero

Jan 3

Most Watched

A Ghost Story

twice

Darkest Hour

twice

Thor: Ragnarok

twice

Get Out

twice

Salyut-7

twice

Last Film

I, Tonya

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
79 films
Action
61 films
Horror
46 films
Thriller
46 films
Comedy
35 films
Sci Fi
28 films
Crime
27 films
Adventure
22 films
Mystery
18 films
Fantasy
15 films
USA
127 films
UK
27 films
Canada
16 films
France
11 films
Hong Kong
10 films
Japan
8 films
China
8 films
Australia
7 films
Germany
6 films
Spain
5 films
English
143 films
French
15 films
Cantonese
11 films
Chinese
11 films
German
11 films
Russian
10 films
Japanese
10 films
Spanish
9 films
Italian
9 films
Korean
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Twilight Gangsters
Average weighted rating:

2.9

Films Roman watched in 2017

  • I, Tonya
  • A Ghost Story
  • Lady Bird
  • Darkest Hour
  • The Villainess
  • Dasepo Naughty Girls
  • Misery
  • A Ghost Story
  • The Florida Project
  • Vanishing Point
  • Darkest Hour
  • American Weapon
  • Thor: Ragnarok
  • Get Out
  • Schindler's List
  • Stranger Things
  • Atomic Blonde
  • Thor: Ragnarok
  • Goon: Last of the Enforcers
  • Picnic at Hanging Rock
  • Attraction
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Child's Play
  • Halloween
  • Salyut-7
  • Wishmaster 2: Evil Never Dies
  • Wishmaster
  • Salyut-7
  • Home Alone
  • Uncle Buck
  • American Made
  • The Old Dark House
  • Blade Runner 2049
  • The Foreigner
  • The Legend of Drunken Master
  • Flight Crew
  • Blade Runner 2049
  • Brazil
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Battles Without Honor and Humanity: Proxy War
  • War for the Planet of the Apes
  • True Lies
  • Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima
  • Spider-Man: Homecoming
  • Battles Without Honor and Humanity
  • Midnight Special
  • Quiz Show
  • It
  • Maniac Cop 3: Badge of Silence
  • Maniac Cop 2
  • Dunkirk
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Swelter
  • Mr. Nice Guy
  • Crime Story
  • Maniac Cop
  • Baby Driver
  • Pet Sematary II
  • Black Coal, Thin Ice
  • Wild Tales
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Conjuring 2
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • The Shawshank Redemption
  • In the Shadow of Kilimanjaro
  • Return of the Jedi
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Okja
  • I Am a Hero
  • Logan
  • Coraline
  • Battlestar Galactica
  • Welcome to the Jungle
  • A Dog's Purpose
  • Titanic
  • Thunderbolt
  • Rumble in the Bronx
  • Blown Away
  • The Void
  • Oz
  • Raw
  • I Am Not a Serial Killer
  • Dunkirk
  • Old Partner
  • Enemies Closer
  • 6 Bullets
  • Assassination Games
  • It Comes at Night
  • Life
  • John Wick: Chapter 2
  • The Gift
  • Wonder Woman
  • The Taking of Deborah Logan
  • Twin Peaks
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Alien: Covenant
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • Slaughter High
  • Tenebre
  • Get Out
  • Zodiac
  • Phantasm: Ravager
  • Valentine
  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • Nightmares in Red, White and Blue
  • Ghost in the Shell
  • Near Dark
  • Goon
  • The Final Girls
  • Ocean Heaven
  • Twilight Gangsters
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • The Adventures of Milo and Otis
  • Pet
  • Emelie
  • Brain Damage
  • Basket Case
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Kong: Skull Island
  • Fright Night
  • Trick or Treat
  • Lights Out
  • Equilibrium
  • Cape Fear
  • The Burning
  • Virus
  • Project A: Part II
  • Captain Fantastic
  • Krampus
  • Loving
  • 20th Century Women
  • Kubo and the Two Strings
  • Florence Foster Jenkins
  • Elle
  • Hacksaw Ridge
  • Jackie
  • The Shining
  • The Lobster
  • Blair Witch
  • Fences
  • Nocturnal Animals
  • La La Land
  • Manchester by the Sea
  • Dragon Eyes
  • Moonlight
  • Lion
  • The Warlords
  • Terror Train
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • War
  • Rocky III
  • Rocky II
  • Hidden Figures
  • Passengers
  • Island of Fire
  • Miracles
  • The Shepherd: Border Patrol
  • Unleashed
  • Suicide Squad
  • JCVD
  • Kill Command
  • Arrival
  • The Monster Squad
  • Until Death
  • Cradle 2 the Grave
  • Dragons Forever
  • Hero

World Map

Highly rated films Roman is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more