2018

Roman K Roman K’s year in review

Roman’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Bodied

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Freaks and Geeks: The Documentary

    ★★★★★

  • Runaway Train

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Child's Play 2

    ★★★★½

  • Child's Play

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 187 Films watched
  • 15.6 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

This Is the End

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

4 times

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

4 times

Brawl in Cell Block 99

3 times

Bodied

twice

Sorcerer

twice

Last Film

American Animals

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Horror
63 films
Action
56 films
Thriller
55 films
Sci Fi
49 films
Adventure
39 films
Comedy
34 films
Crime
27 films
Fantasy
24 films
Mystery
15 films
USA
155 films
UK
18 films
China
18 films
France
10 films
Canada
8 films
Japan
7 films
Italy
6 films
New Zealand
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
3 films
English
166 films
Chinese
16 films
French
16 films
Spanish
12 films
Japanese
9 films
German
7 films
Korean
6 films
Russian
5 films
Italian
5 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 47

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Roman’s most liked review

Bodied

★★★★★

This is indeed the battle rap version of Whiplash. It's equal parts Rocky-style underdog sports movie as well as a biting social satire of the world we live in today. This beast of a film does not hold any punches, exactly what I was hoping it to be and even more. Not for everyone, but it will go far.

More reviews

Roman’s most liked list

Friday The 13th series ranked

Never Hike Alone deserves to be on here, but this is only the official ones so...

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Death House
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Sorry, Thanks

Films Roman watched in 2018

  • American Animals
  • Pooka!
  • New Year, New You
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Revenge
  • The Great Train Robbery
  • A Trip to the Moon
  • Mid90s
  • Baby
  • Children of the Corn 666: Isaac's Return
  • Cult of Chucky
  • Curse of Chucky
  • Seed of Chucky
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mortal Engines
  • Bride of Chucky
  • Child's Play 3
  • Aquaman
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • House
  • Children of the Corn V: Fields of Terror
  • Children of the Corn IV: The Gathering
  • Children of the Corn III: Urban Harvest
  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice
  • Children of the Corn
  • Bodied
  • Office Space
  • Bodied
  • SLC Punk
  • The Predator
  • A Star Is Born
  • Creed II
  • Sorcerer
  • Suspiria
  • Overlord
  • Halloween
  • Halloween
  • The Haunting
  • Venom
  • Diabolique
  • Sorry to Bother You
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Ingrid Goes West
  • The Night Comes for Us
  • Alley Cat
  • Searching
  • Apostle
  • Spiral
  • Ringu
  • Duel
  • Sorcerer
  • Unfriended: Dark Web
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • Falling Down
  • Raging Bull
  • Shadow
  • Ash Is Purest White
  • Project Gutenberg
  • Eighth Grade
  • Coming Soon
  • Mandy
  • The Blob
  • Alpha
  • Burning
  • Dark Star
  • The First Purge
  • Escape from New York
  • Hard Rain
  • Love Education
  • Starship Troopers
  • Angels Wear White
  • Starship Troopers
  • Hereditary
  • Freaks and Geeks: The Documentary
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Upgrade
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Nemesis
  • Deadpool 2
  • Click
  • The Meg
  • The Summer Is Gone
  • Idiocracy
  • Cannibal Holocaust
  • Coin Locker Girl
  • The Ruins
  • Game Night
  • Sorry, Thanks
  • The Driver
  • The Commuter
  • Demons
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Strangers: Prey at Night
  • The Hurricane Heist
  • Runaway Train
  • The Rock
  • Incredibles 2
  • Ant-Man and the Wasp
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Downsizing
  • Logan Lucky
  • Jurassic Park
  • Forgetting Sarah Marshall
  • A Quiet Place
  • Solo: A Star Wars Story
  • Avengers: Infinity War
  • District 9
  • Hard Times
  • Isle of Dogs
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • Pacific Rim: Uprising
  • Hatchet
  • Death House
  • Another 48 Hrs.
  • 48 Hrs.
  • I, Tonya
  • Top Gun
  • The Florida Project
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • I Walked with a Zombie
  • Spielberg
  • Borgman
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Operation Red Sea
  • Cat People
  • The Leisure Seeker
  • Wolf Warrior 2
  • Operation Mekong
  • Wolf Warrior
  • All the Money in the World
  • The Big Sick
  • Molly's Game
  • Call Me by Your Name
  • Roman J. Israel, Esq.
  • An American Werewolf in Paris
  • The Wolf Man
  • The Wolf Man
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Post
  • The Beast from 20,000 Fathoms
  • The Beast from 20,000 Fathoms
  • Never Hike Alone
  • The Black Cat
  • The Black Cat
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Island of Lost Souls
  • Senseless
  • Booty Call
  • Justice League
  • Jigsaw
  • Forever Young
  • The Cloverfield Paradox
  • Transformers: The Last Knight
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Florida Project
  • Dumb and Dumber
  • Transformers: The Last Knight
  • Geostorm
  • The Shape of Water
  • The Shape of Water
  • Mudbound
  • Forever Young
  • 47 Meters Down
  • Good Time
  • Brawl in Cell Block 99
  • Brawl in Cell Block 99
  • Brawl in Cell Block 99
  • Critters 2
  • Critters 2
  • Warlock: The Armageddon
  • Warlock: The Armageddon
  • Critters
  • I, Tonya
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • The Disaster Artist
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Bone Tomahawk
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • This Is the End

World Map

Highly rated films Roman missed

  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more