Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
VVEBCAM

VVEBCAM

2007
×
½
Edit this entry  
29
Dumping Core

Dumping Core

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Technology/Transformation: Wonder Woman

Technology/Transformation: Wonder Woman

1978
×
★★½
Edit this entry  
29
Workers Leaving the Googleplex

Workers Leaving the Googleplex

2011
×
½
Edit this entry  
29
I'll Remember You as You Were, Not as What You'll Become

I'll Remember You as You Were, Not as What You'll Become

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Patriotism

Patriotism

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Overstimulated

Overstimulated

1963
×
★★
Edit this entry  
29
Scotch Tape

Scotch Tape

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Song for Rent

Song for Rent

1969
×
★★½
Edit this entry  
29
Zen for Film

Zen for Film

1964
×
½
Edit this entry  
29
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Street

In the Street

1948
×
★★½
Edit this entry  
28
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Diva

Diva

1981
×
★★½
Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soap Opera

Soap Opera

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blow Job

Blow Job

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Killed Me First

You Killed Me First

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Run, Fatboy, Run

Run, Fatboy, Run

2007
×
Edit this entry  
12
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
We Are

We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
Edit this entry  
03
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Glennda and Camille Do Downtown

Glennda and Camille Do Downtown

1994
×
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lights, Like Angels, Flying

Lights, Like Angels, Flying

2022
×
★½
Edit this entry  
25
Louis Theroux: Gambling in Las Vegas

Louis Theroux: Gambling in Las Vegas

2007
×
Edit this entry  
23
White Light

White Light

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
We will all leave these bodies and minds one day

We will all leave these bodies and minds one day

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
All My Life

All My Life

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
All My Life

All My Life

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Himself as Herself

Himself as Herself

1967
×
Edit this entry  
22
Sorrows

Sorrows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ming Green

Ming Green

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Christmas U.S.A

Christmas U.S.A

1949
×
★★★
Edit this entry  
21

"Oh Dear"-ism II & Non-Linear War

2014
×
Edit this entry  
21
The Rise of “Oh Dear”-ism

The Rise of “Oh Dear”-ism

2009
×
Edit this entry  
20
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Apparition's Moment

Apparition's Moment

2017
×
Edit this entry  
20
Brummer's

Brummer's

1967
×
Edit this entry  
15
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry