Sort by

roman has logged 614 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Serpico

Serpico

1973
×
★★½
Edit this entry  
31
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
31
Christine

Christine

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Firm

The Firm

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★½
Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Edit this entry  
17
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
½
Edit this entry  
17
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Match Point

Match Point

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Movie

A Movie

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Disc of Sorrow

The Disc of Sorrow

2002
×
Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Toradora!

Toradora!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
IWOW: I Walk on Water

IWOW: I Walk on Water

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
½
Edit this entry  
25
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

1966
×
★★
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry