Sort by

roman has logged 56 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
Edit this entry  
27
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Go

Go

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★
Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Edit this entry  
23
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★
Edit this entry  
18
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
17
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★
Edit this entry  
15
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★½
Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★½
Edit this entry  
08
Greed

Greed

1924
×
★★½
Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
½
Edit this entry  
06
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry