Sort by

Roman has logged 46 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cherry

Cherry

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Orgosolo’s Shepherds

Orgosolo’s Shepherds

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Kin

Blood Kin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lift You Up

Lift You Up

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Panda Bear It

Panda Bear It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Easter in Sicily

Easter in Sicily

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Surfarara

Surfarara

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Golden Parable

Golden Parable

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry