Sort by

Roman has logged 1,250 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★½
Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Chandler Christmas Getaway

Chandler Christmas Getaway

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Happily Ever

Happily Ever

2020
×
Edit this entry  
19
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parrot Sketch Not Included: Twenty Years of Monty Python

Parrot Sketch Not Included: Twenty Years of Monty Python

1989
×
Edit this entry  
17
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An Excerpt from:

An Excerpt from: "Apparitions of Regret"

2020
×
Edit this entry  
15
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Michael McIntyre: Showman

Michael McIntyre: Showman

2020
×
Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High School Musical

High School Musical

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brüno

Brüno

2009
×
★½
Edit this entry  
26
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Becoming Bond

Becoming Bond

2017
×
★★
Edit this entry