Sort by

Roman has logged 123 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
River of Grass

River of Grass

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scenes from My Life

Scenes from My Life

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from My Life

Scenes from My Life

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jezebel

Jezebel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scenes from My Life

Scenes from My Life

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★½
Edit this entry  
23
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
22
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mascots

Mascots

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Negative Space

Negative Space

2017
×
Edit this entry  
17
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry