Roman has logged 406 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Open Cage

Open Cage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Circle

Circle

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Taste like Chocolate

Love Taste like Chocolate

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Blame the Kid

Don't Blame the Kid

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Art Bastard

Art Bastard

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Arcade

The Lost Arcade

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Girl

White Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Austenland

Austenland

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Orion: The Man Who Would Be King

Orion: The Man Who Would Be King

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yes, We Fuck!

Yes, We Fuck!

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe

Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackson

Jackson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry