lea has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
Edit this entry  
23
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Edit this entry  
22
Enchanted

Enchanted

2007
×
Edit this entry  
21
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
15
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
05
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★½
Edit this entry  
02
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
28
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
25
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amar

Amar

2017
×
Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
08
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Edit this entry  
24
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry