Sort by

Roni has logged 36 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hair

Hair

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mind, Explained

The Mind, Explained

2019
×
Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry