Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
08
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Inspiration

Inspiration

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Edit this entry  
06
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Here Before

Here Before

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read prior review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read prior review Edit this entry  
30
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Hard

Love Hard

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry