Sort by

𝑅𝑜𝑛シ︎ has logged 49 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
22
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
18
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stay

Stay

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Outside In

Outside In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Asylum

Asylum

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Best of Me

The Best of Me

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry