lily has logged 589 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Breakdowns of 1942

Breakdowns of 1942

1942
×
Read the review Edit this entry  
30
10

10

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oklahoma!

Oklahoma!

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oklahoma!

Oklahoma!

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rome, Italian Style

Rome, Italian Style

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
14
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Serpentine Dance: Loïe Fuller

Serpentine Dance: Loïe Fuller

1897
×
Read the review Edit this entry  
14
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
14
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
14
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
Read the review Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Read the review Edit this entry  
08
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry