lily has logged 38 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Filmfarsi

Filmfarsi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haircut

The Haircut

1982
×
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rabbits

Rabbits

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpico

Serpico

1973
×
Read the review Edit this entry  
02
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry