lily has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Les Girls

Les Girls

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Talking Heads: Storytelling Giant

Talking Heads: Storytelling Giant

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Edit this entry  
16
Stripes

Stripes

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Company

Company

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
01
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry