Sort by

Anna has logged 337 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
29
Bronson

Bronson

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Axolotl Overkill

Axolotl Overkill

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Almanya: Welcome to Germany

Almanya: Welcome to Germany

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Woodshock

Woodshock

2017
×
Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Alphabet

Alphabet

2013
×
Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Seventeen

Seventeen

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Edit this entry  
14
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come Swim

Come Swim

2017
×
Edit this entry