Rorschach has logged 275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
When The Kid Was A Kid

When The Kid Was A Kid

2011
×
Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry