RSS feed for Rory

Rory has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
When They See Us

When They See Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry