• Jason Bourne

    Jason Bourne

    ★½

    The final (please god) Bourne and the only I had yet to see! Sadly, it did what I feared, in ruining threads of the previous films all while introducing some modern themes that are so nauseating I'm surprised I got through it.

    Also - who thought remixing EXTREME WAYS was allowed?

  • The Bourne Legacy

    The Bourne Legacy

    ★★

    An interesting deviation around the Bourne material starts strongly but then accepts all the tropes of it's predecessors. The final third is a totally unnecessary carbon copy.

  • The Bourne Ultimatum

    The Bourne Ultimatum

    ★★★½

    Surprisingly refreshing after Supremacy, Paul Greengrass takes the series into what should have been an incredible trilogy. Cleverly rephrasing the ending scenes before it to setup one of the best action shots of all time (the window, dude!)

    Moby's EXTREME WAYS never sounded so good as those credits rolled.

  • The Bourne Supremacy

    The Bourne Supremacy

    ★★★

    Bourne week continued with this slightly less heart-racing follow up. Cementing the formula that will shape the rest of the series for better or for worse...

  • The Bourne Identity

    The Bourne Identity

    ★★★★

    Robert Ludlum really soared with this white knuckled gritty take on the genre in the early 2000s. So much so, you can see it's influence on the rebirth of Bond films in 2006's Casino Royale.

    Still feel this holds up well, and Matt Damon kills it. Keep an eye out for some absolutely mental VFX with fake courtroom backgrounds though - for eyes 4K was never meant to see...

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    Iain Reid's I'm Thinking of Ending Things is a book I think about often. How the unseeing medium of a novel can blindside you in a way nothing else can - making you paint the imagery and scenes for them only to be taken away in it's final pages. Kaufman's beautiful imagining of his words into film has floored me.

    The deafening anxiety of youth - the expectations and love-loss.
    The repetitive doom of age - the deception of nostalgia.

  • Memento

    Memento

    ★★★★

    A beautiful battle between the physical and mental scars we carry with us.

    Really enjoy Nolan's diagram of the narrative shown here: youtu.be/67e_jl4flpE

  • Host

    Host

    ★★★

    I figured the on-screen genre would be exhausted at this point, but Host very much held it's own and brought some cool ideas to the table. Zoom's free meeting countdown encapsulates so much of everything we hate about 2020 and made for one hell of an ending.

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★

    Brigette Lundy-Paine carries this bittersweet flick amongst the tsunami of unnecessary sequels and remakes

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    Nolan takes big studio money and hides all the nauseating 'plot exposition' behind 30 layers of masterful music and FX. Something to be enjoyed time and time again

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★

    What weight would lift from our shoulders if we had the absolute clarity of time? Seimetz challenges us in a provocative if uneven parable. It was cool - unsure about that Funny Games title homage though

  • An American Pickle

    An American Pickle

    Nauseatingly unoriginal, Rogen continues to be prove his worth as a supporting actor. The critical problem was that he also got the lead role.