Highest rated films

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Jean de Florette

    ★★★★★

  • Manon of the Spring

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 50 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 1

Last Film

The Outpost

Jul 12

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Comedy
18 films
Action
14 films
Romance
10 films
Thriller
9 films
Sci Fi
8 films
Adventure
8 films
Family
7 films
Crime
6 films
War
4 films
USA
44 films
Canada
5 films
France
3 films
Japan
3 films
UK
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Germany
2 films
Ireland
1 film
India
1 film
English
46 films
French
8 films
Japanese
5 films
Italian
4 films
German
4 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Latin
2 films
Xhosa
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Rory’s most liked review

The Thin Red Line

★★★★

“This great evil, where's it come from? How'd it steal into the world? What seed, what root did it grow from? Who's doing this? Who's killing us, robbing us of life and light, mocking us with the sight of what we might've known?

Does our ruin benefit the earth, does…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Countdown
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Iron Will
Average weighted rating:

3.0

Films Rory watched in 2020

  • The Outpost
  • Palm Springs
  • Brooklyn
  • Ready Player One
  • Little Women
  • The Social Network
  • Only Yesterday
  • The King of Staten Island
  • Just Friends
  • Just Go with It
  • Scoob!
  • First Man
  • Manon of the Spring
  • Jean de Florette
  • Speak
  • Nightcrawler
  • GoldenEye
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Jack
  • The Parent Trap
  • Mrs. Doubtfire
  • D2: The Mighty Ducks
  • 10 Things I Hate About You
  • Iron Will
  • Avengers: Infinity War
  • The Mighty Ducks
  • Rookie of the Year
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Sonic the Hedgehog
  • Taxi Driver
  • The Invisible Man
  • The Thin Red Line
  • The Fugitive
  • Stand by Me
  • Jojo Rabbit
  • Walk the Line
  • American Factory
  • Parasite
  • Ocean Waves
  • Lady Bird
  • La La Land
  • Dark Waters
  • Countdown
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Matrix
  • 1917
  • Ford v Ferrari
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Rambo: Last Blood
  • Rogue One: A Star Wars Story

World Map

Highly rated films Rory is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more