Sort by

rosa has logged 70 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Arete

Princess Arete

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Founder

The Founder

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Work It

Work It

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Loki

Loki

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pink

Pink

2021
×
★★★
Edit this entry