Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hot Saturday

Hot Saturday

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pootie Tang

Pootie Tang

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
CrissCross

CrissCross

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder at the Vanities

Murder at the Vanities

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Angels

Evil Angels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cheat

The Cheat

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murders in the Zoo

Murders in the Zoo

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Attic

The Attic

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blue Danube

The Blue Danube

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Posse

Posse

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Connecting Rooms

Connecting Rooms

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pandamonium

Pandamonium

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Locket

The Locket

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Life of Her Own

A Life of Her Own

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Body Slam

Body Slam

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Is Driving

The Devil Is Driving

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sleep, My Love

Sleep, My Love

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolls

Dolls

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Ladies' Man

Ladies' Man

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Locusts

The Locusts

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Buffalo

American Buffalo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thirteen Women

Thirteen Women

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eye of the Cat

Eye of the Cat

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry