Sort by

Rosalie has logged 303 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Pumpkin

Mr. Pumpkin

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scat Cats

Scat Cats

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Buzzer

Buzzer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cactus

Cactus

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Down & Out With The Dolls

Down & Out With The Dolls

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Baby

The Baby

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Hilda Crane

Hilda Crane

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wolf

Wolf

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Angel

Angel

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Still of the Night

Still of the Night

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
This Is the Night

This Is the Night

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss and Make-Up

Kiss and Make-Up

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry