Sort by

stephanie has logged 39 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry