Mari has logged 135 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
24
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Landline

Landline

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Tangos, the Exile of Gardel

Tangos, the Exile of Gardel

1985
×
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Night of the Pencils

Night of the Pencils

1986
×
Edit this entry  
25
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paulina

Paulina

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Summit

The Summit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry