Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Vault

The Vault

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naomi Osaka

Naomi Osaka

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hook

Hook

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Accepted

Accepted

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Winter in Paradise

Winter in Paradise

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry