Sort by

Jørgen has logged 316 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★½
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jiminy Cricket's Christmas

Jiminy Cricket's Christmas

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jackpot

Jackpot

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
True

True

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jim Gaffigan: Obsessed

Jim Gaffigan: Obsessed

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wanderers

Wanderers

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love in Thoughts

Love in Thoughts

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
Chasing Berlusconi

Chasing Berlusconi

2014
×
★½
Edit this entry  
06
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Venus

Venus

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Paedophile Hunter

The Paedophile Hunter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Robin Williams: Weapons of Self Destruction

Robin Williams: Weapons of Self Destruction

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
22
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tangled

Tangled

2010
×
★★
Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★½
Edit this entry  
10
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★½
Edit this entry